שלבי בניה קלה

שלבי בניה קלה

ישנם מספר שלבי בניה מסורתיים לרבות שלבי בניה קלה למגורים, הכרה של כל השלבים היא זאת שגורמת להרבה אנשים להחליט האם הם רוצים להתחיל ולהיכנס לתהליך של בניה קלה, או שמא הם יחליטו להשקיע הרבה יותר כסף ולעבור תהליך יותר ארוך ומורכב בכדי להגיע ולבנות את בית החלומות שלהם.

מחפשים לבנות את בית החלומות שלכם? או מעוניינים לבצע בניה חדשה? כך או כך, במדריך שלנו לבניית בית בתהליך בניה קלה יש את כל מה שצריך לדעת.

דברים שכדאי לקחת בחשבון לפני שאתם בונים בית

תהליך בניית הבית החדש יכול להיות מהנה ומאתגר כאחד. כאשר אתם שוקלים אם בניית בית מתאימה לכם, שקלו את היתרונות והחסרונות של כל אפשרות המפורטת להלן. האם זה משתלם לכם לבנות? האם אתם רוצים להתאים אישית את כל הבית שלכם או רק כמה חדרים בבית? למה אתם יכולים לצפות בתהליך בניית הבית?

 • עלות: האם זול יותר לקנות או לבנות בית?

כשמשווים את העלות של בניה קלה למגורים לעומת בית קיים, יש לקחת בחשבון יותר מאשר רק תג המחיר. בואו נסתכל על כמה מהמשתנים המעורבים, כדי שתוכלו להחליט איזה מהם שווה את העלות.

מימון עלויות

אלא אם כן תשלמו במזומן, תממנו את הבנייה החדשה שלכם באמצעות הלוואת בנייה. מכיוון שלהלוואות אלו יש ריביות גבוהות יותר מאשר משכנתא רגילה, הדבר יכול להגדיל את העלות הכוללת עבור הבית. בנוסף, צפויים הרוכשים להוזיל בין 20% – 25% מעלויות הבנייה. למשכנתאות לבתים קיימים יש יותר גמישות עם דרישות המקדמה.

מחיר למ”ר

מכיוון שבניה קלה לרוב גדולה יותר מבתים ישנים, היא עשויה להטות את תפיסתכם לגבי המחיר. אמנם בהתחלה השקעה גדולה יותר, אך עלות בניית בית חדש לרוב זולה יותר למטר מרובע ומספקת מקום רב יותר עבור כספככם. לדוגמא, בית בגודל 150 מטר מרובע שנבנה בשנות השישים עולה בממוצע 148 אלף ש”ח למ”ר. בנייה חדשה, עם 246 מטר מרובע עולה 103 אלף ש”ח בלבד למטר רבוע.

עלויות אדריכל

בחלק מחברות בניית בתים יש אדריכלים כחלק מהצוות שלהם. אם לא, זכרו לכלול את דמי האדריכל שלכם בתוכניות שלכם לבניית הבית, אשר נעים בדרך כלל בין 5% -15% מסך עלויות הפרויקט. באופן טבעי, זו לא תהיה הוצאה הקשורה לבית קיים.

תחזוקה וגינון

בתים שזה עתה נבנו יצטרכו בתחילה פחות תיקונים ויהיו חסכוניים יותר באנרגיה, וכך ימשיכו להוריד את העלויות. מצד שני, בבתים ישנים כבר יהיו מדשאות ועצים בוגרים, מה שיחסוך לכם זמן וכסף בהקמת החצר שלכם. מה שאומר שאתם עשויים למצוא את עצמכם במצב שבו תצטרכו להוסיף לא מעט כסף והשקעה ביצירת גינה שתהיה אופטימלית עבורכם, להמתין לא מעט זמן עד שכל הצמחייה תגדל.

זמן ומעורבות

האם אתם מוכנים להיות מעורבים בתהליך בניית הבית? זה לוקח זמן ואנרגיה, ונכונות ללמוד. האם זה ייקח ויגזול את הזמן מהעבודה או מהמשפחה שלכם? אמנם אין לזה ערך בכסף, אבל חשוב לקחת בחשבון. גם את החיים האישים שיכולים להשתנות ברגע שנכנסים לתהליך של בניית בית.

אז האם זול יותר לקנות או לבנות בית? למרות שמחיר המכירה של בית שנבנה לאחרונה בדרך כלל גבוה יותר (בממוצע) מאשר רכישת בית קיים, הם בדרך כלל פחות יקרים למטר רבוע ולא תצטרכו לדאוג לתחזוקה (לזמן מה). מצד שני, מימון יכול להיות יקר יותר וייתכן שהוספתם עלויות כמו דמי אדריכל וגינון עבור החצר החדשה שלכם.

איזה סוג בית אתם רוצים

כשאתם בונים בית משלכם, ישנם כמה סוגים שונים: דרכים, ספקולטיביות ומותאמות אישית. ההבדל העיקרי בין אפשרויות אלה הוא רמת ההתאמה האישית.

 • מסכת – בבתי דרכים בונים בוחרים תכניות קומה ספציפיות, שכולן ייראו דומות וכוללות שירותים משותפים. כאן, תהיה לך מעט מאוד סיכוי להתאים אישית.
 • ספקולטיבי – בתים ספקולטיביים (או בקיצור מפרט) דומים לבתי טרקטור, אולם התאמה אישית מסוימת זמינה אם אתה רוכש מספיק מוקדם בתהליך הבנייה. בעוד הבונה בוחר את תוכנית הקומה, קונים מוקדמים יכולים לבחור כמה נגיעות בהתאמה אישית, כגון צבע צבע.
 • בתים בהתאמה אישית – בתים בהתאמה אישית מספקים לך את מירב האפשרויות. הקונים יכולים לבחור את הקרקע שלהם, את תוכנית הקומה ואת כל השירותים. יש לך שליטה מלאה על כל פרט לבניית בית החלומות שלך.

רמת בקרת העיצוב

כפי שצוין לעיל, אם תחליט לבחור טרקטור או בית ספקולטיבי, הקבלן יקבע את מספר חדרי השינה והשירותים, כמו גם את הסגנון החיצוני. עם זאת, כשאתה בונה מאפס, יש לך שליטה רבה יותר על סוג עיצוב הבית והתכונות שתרצה לכלול בבית החדש שלך. שקול מה מתאים לך עכשיו, בעתיד, וערך מכירה חוזר. לדוגמה:

האם המשפחה שלך כרגע צומחת או מצמצמת? האם ההורים המזדקנים שלך יזדקקו לסוויטת חותנים?

האם תזדקק לבית קומה אחת בשל בעיות ניידות בשלב כלשהו? אולי תוכנית בית בסגנון חווה תהיה טובה יותר מקולוניאלית.

האם הוספת מתקנים מסוימים (כמו בריכה) תגדיר את נקודת מחיר המכירה של הבית שלך גבוה מהממוצע השכונתי?

שלבי בניה קלה

ישנם שלבים רבים לבניית בית, החל מזיגת הבסיס ועד למסגור ועד לבחירת צבעי הצבע שלך. מדריך זה יראה לכם את תהליך בניית הבית, כך שתדעו למה לצפות בכל שלב בדרך.

 • הכנת אתר בנייה ואישורי בניה

לאחר שהקבלן רכש את האישורים המתאימים, הצעד הראשון בבניית בית הוא הכנת הקרקע. במהלך הכנת אתר הבנייה, הצוותים יפנו את הרבה הסלעים, הפסולת או העצים. מטרתם היא ליישר את ה- site לפני שפיכת הבסיס.

 • הכנת יסודות

יסודות בנויים בדרך כלל על לוחות, מרתפים או שטחי זחילה. לעתים קרובות הם מורכבים מבטון יצוק עם מוטות פלדה. מכיוון שבטון אינו עמיד למים, הקבלן שלך ירסס עליו חומר איטום. פקחי העירייה יבדקו את הקרן לפני שהבנייה תימשך.

 • יסודות
 • במהלך שלב זה, הקבלן יתקין קירות, חלונות ודלתות, כמו גם את מערכות הרצפה והגג. מה שמכונה השלד של הבית החדש שלך מתחיל להתהוות! הבנאי שלך יתקין מגן מגן, המכונה עטיפת בית, כדי למנוע לחות להשפיע על המבנה, תוך שמירה על עובש וריקבון עץ.
 • הקמת אינסטלציה, חשמל וחימום אוויר

ברגע שהבית נחשב “מיובש” (כלומר מכוסה בעטיפת הבית), הגיע הזמן לעבור למערכות אינסטלציה, חשמל ומערכת HVAC. לאחר התקנתם, פקח יאשר לכם את הצינורות, חיווט החשמל ותעלות החימום והקירור. הקבלן בדרך כלל יתזמן את התקנת החיווט לאחר צינורות הצנרת וה- HVAC במקום כי קל יותר לחשמלאי לעבוד סביב שני הקבלנים האחרים.

 • הוספת בידוד

הוספת בידוד היא צעד חשוב לשליטה על טמפרטורת הבית ולשמירה על עלויות קירור וחימום נמוכות. קצף, פיברגלס ותאית הם חומרי בידוד נפוצים. הקבלן בדרך כלל יבודד קירות חיצוניים ואזורים סביב מרתף, חללי זחילה או עליית גג.

 • הוספת קירות גבס

ברגע שקיר הגבס יעלה, פנים הבית שלך יתחיל להיראות שלם. הבנאי שלך יתלה קיר גבס ויכסה את כל המשטחים המוגבהים, כמו תפרים או מסמרים, במתחם מנצנץ. הם עשויים להשתמש בתרסיס מרקם כדי להוסיף עניין לקירות. ולסיום, מעיל של פריימר.

 • גימורי פנים

לאחר קיר הגבס במקום, הבנאי שלך יתמקד בגימורי פנים, כגון האח, מעטפת, דלתות פנימיות ואדני חלונות, וקישוטים דקורטיביים. סוף סוף תזכו לראות את צבע הצבע עליו התייסרתם על הקירות! (וסמוך עלינו, זה ייראה נהדר!)

 • גימורים חיצוניים

שבילי שביל, שבילים ופטיו, אוי! הדברים באמת מתחילים להתגבש גם מחוץ לבית החדש שלך. הקבלן ישלים את הדירוג החיצוני בכדי להבטיח ניקוז נאות מהבית ולוודא שהחצר החדשה שלך מגיעה יפה.

 • התקנת גופים

בשלב זה, הבנאי שלך יתקין גופים, כמו מתגי תאורה וברזים. תוכלו לראות גם את השירותים והכיורים שלכם. מערכת HVAC שלך הושלמה כעת.

 • התקנת ריצוף

לאחר מכן, כחלק מכל שלבי בניה קלה הקבלן יתקין פרקטים או שטיחים. בעת בחירתך, שקול מה מתאים לך בכל חדר בביתך. לדוגמה, אם אתם סובלים מאלרגיות, פרקט עשוי להיות הדרך ללכת. הבית החדש שלך ייראה מוכן לעבור לאחר שלב זה!

 • בדיקה

בדיקה סופית זו, על ידי פקיד קוד הבנייה, תעניק לכם תעודת אכלוס, מה שאומר שהגיע הזמן לעבור לגור בה! אם יש בעיות, הם יקבעו בדיקה שנייה כדי לאשר שהבונה תיקן את הבעיות. טיפ מקצוען לבניית הבית – קבלו גם מפקח עצמאי.

 • הדרכה אחרונה

המכונה גם הדרכה לפני ההתיישבות, הבנאי שלך יראה לך את המתקנים של הבית החדש ויכסה את האחריות שלך במסגרת האחריות. עכשיו זו ההזדמנות שלך לאתר כל דבר שאתה רוצה שיתקנו לפני שתעבור לגור. קח את הזמן ובחן את הדברים מקרוב. לדוגמה, בדוק כדי לוודא שהם כללו את כל התכונות שביקשת ושהכל שקעי החשמל עובדים.

מעבר לכל שלבי בניה קלה גם הדרכה אחרונה על הבית ועל המגורים בו, מהם המגבלות וכיצד יש להתנהל ולהבין מה ניתן לעשות במקרה ורוצים לעשות שינוים משמעותים או הרחבת השטח, יש לעבור הדרכה מלאה על הנושא לעומק.

כמה זמן לוקח לבנות בית מתחילתו ועד סופו?

בממוצע, לוקח שלושה עד שישה חודשים לבנות בית חדש מההתחלה ועד הסוף. זכור, לוח הזמנים של הקבלן שלך הוא יותר קו מנחה מאשר מועד אחרון קשה ומהיר. מזג אוויר סוער, לוחות זמנים של קבלני משנה ועיכובים בהיתרים הם רק כמה סיבות לכך שבעלי בנייה חדשה צריכים לזכור את הגמישות.

סיכום: האם עלי לקנות או לבנות בית?

אלו שלבי בניה קלה שצריך לדעת לגבי תהליך בניית הבית, יש להבין גם כי הוא אינו מתאים לכל אחד, אך אם אתה מדבר עם מישהו שבנה בית בהתאמה אישית, רוב הסיכויים שהוא יאהב אותו. קנייה לעומת בנייה תלויה בגורמים כמו תזמון, כספים והעדפות אישיות.